Čo sú rašelinové brikety?
Rašelina je čisto prírodný produkt a od ostatných palív (drevo, uhlia) sa výrazne líši svojimi energetickými a ekologickými vlastnosťami. Teplota horenia je vyššia ako u uhlia, vykurovacích olejov či dreva alebo drevených peliet. Taktiež aj doba horenia rašeliny je mnohonásobne vyššia ako u ostatných tuhých palív.
Rašelina ako prírodný produkt má skvelé mechanické a chemické vlastnosti. Rašelina je vďaka nim vhodná k briketovaniu.
Rašelina pri vykurovaní dosahuje rovnaké energetické hodnoty, ako pri vykurovaní dreveným uhlím. Rašelina sa pre vykurovani lisuje do rašelinových brikiet.
Rašelinové brikety sú šetrné k životnému prostrediu a označujeme ich ako bio palivo. Dostatočne vysoký obsah uhlíka v rašeline (60%) zabezpečuje vysokú výhrevnosť, ktorá je porovnateľná s hnedým uhlím. V porovnaní s palivovým drevom sú 2-4 krát výhodnejšie (t.j. 1 tona rašelinových brikiet = 5m3 dreva )
Brikety sa vyrábajú z rašeliny lisovaním za veľmi vysokého tlaku a vysušením. K ich výrobe sa nepoužívajú žiadne chemické látky, pojivá alebo čokoľvek iné. Vyrábajú sa rovnakým spôsobom ako ostatné brikety – teda hydraulickým briketovacím lisom alebo slimákovým lisom. Rašelina je rastlinného pôvodu, je nahromadená na jednom mieste – rašeliniská, močiare, močiare alebo bridlice. Obsahuje organické látky. Vzniká z dôvodu hromadenia prírodného materiálu v močaristých oblastiach. Nachádzajú sa v nej stromy, kríky, tráva, huby, zvyšky hmyzu i živočíchov. Čo na to ekológovia? Ide o alternatívne palivo, ktoré je u nás relatívne nové. Vzhľadom k tomu, že sa vyrába z rašeliny bez POMOCI ďalších látok, je to veľmi ekologické palivo. Jedna sa o veľmi obľúbené a LACNÉ palivo.
Vykurovanie, skladovanie a odpad z rašelinového paliva
Rašelinové palivo sa chová obdobne ako hnedé uhlie. Najväčším kladom je avšak dlhodobé horenie pri veľmi vysokej teplote. Rašelinovými briketami môžete bez problémov kúriť v peciach na uhlie a drevo, krboch či krbových vložkách. Jediným možno na prvý pohľad obmedzujúci faktor môže byť zbytkový popol z rašelinového paliva. Avšak pokiaľ majú Vaše pece dostatočne veľký popolník, tento problém odpadá.
Naopak možno vyzdvihnúť jednu z mnohých výhod, ktoré vykurovanie rašelinou má – skladovanie. Nielenže nie je potreba skladovať rašelinu na suchých miestach, pretože na sebe neviaže vodu, ale ďalším faktom ktorý oceníte je, že vykurovanie na celú zimu uskladníte na troch metroch štvorcových, na rozdiel od najmenej dvadsiatich metrov dreva. Zaujíma Vás porovnanie palív pre Váš objekt?
Už ste tiež počuli o tom, že rašelina je dlhodobo najvýkonnejšie a pritom najlacnejšie tuhé palivo?
Ak sa už tieto informácie dostali k Vám, či už ste získali viac informácií alebo stále neveríte vo vykurovanie rašelinou, pozrite sa na nasledujúce porovnanie, ktoré Vás určite presvedčí o opaku.
Porovnávacia tabuľka:
Rašelinové palivo – brikety sa totiž chovajú podobne ako hnedé uhlie. Najväčším kladom je dlhodobé horenie (tlenie) pri veľmi vysokej výhrevnosti. Rašelinovým palivom môžete bez problémov kúriť v kotloch na uhlie a drevo, krbových vložkách či samotných krboch.
Nebojte sa začať myslieť viac ekologicky – vykurujte rašelinou!!!